Xəbərlər 06.02.2025 08:28 176
Şotlandiya hökuməti pişikləri qadağan etməyə çağırıb
Şotlandiya hökuməti hər kəsin pişiklərə qadağa qoymağı planlaşdırmadığını bilməsini istəyir.
QHT.az xəbər verir ki, Şotlandiyanın birinci naziri Con Svinni müstəqil ekspertlərin hesabatında pişikləri Şotlandiyanın vəhşi təbiəti üçün təhlükə adlandırmasından və zərərin azaldılması üçün “tutma” tədbirlərinin nəzərdən keçirilməsini təklif etdikdən sonra bu açıqlamanı verməyə məcbur olub. Şotlandiyanın Heyvanların Rifahı Komissiyası bildirib ki, pişiklər hər il İngiltərədə ən azı 700 milyon quş və digər heyvanları öldürür. O, hökumətə Şotlandiya vəhşi pişikləri kimi nəsli kəsilməkdə olan növlərin qorunması üçün ev pişiklərini qapalı və ya aparıcılarda saxlamaq da daxil olmaqla bir sıra tədbirləri nəzərdən keçirməyi tövsiyə etdi.
Hesabatda deyilir ki, "pişiklərin saxlanması" tədbirləri bəzilərinin de-fakto qadağa kimi şərh edə biləcəyi "həssas ərazilərdə ev pişiklərinin sahibliyinə məhdudiyyətlər" də daxil ola bilər. Şotlandiya hökuməti tövsiyələri "tamamilə nəzərdən keçirəcəyini" söylədi. Heyvanların sevildiyi bir ölkədə bu təkliflər mediada çaxnaşma yaradıb.